Azonosították a „sötét oxigén” jelenséget az óceánban: mi rejlik mögötte?

Azonosították a „sötét oxigén” jelenséget az óceánban: mi rejlik mögötte?

A jelenlegi ismereteink szerint az oxigént, az életet támogató molekulát nagyrészt a növények állítják elő. Mind a víz alatt, mind pedig a szárazföldön ezt a szén-dioxid fotoszintézisével teszik ezt. Egy nemrégiben készült tanulmány azonban azt állítja, hogy az oxigén az élet nélkül is előállítható olyan mélységekben is, ahová a fény már nem jut el.

A Nature Geoscience szaklapban megjelent publikáció szerint az óceánok mélyén található üledékekből gyűjtöttek mintákat, hogy meghatározzák az oxigénfogyasztás mértékét a tengerfenéken az oxigénnel reagáló szervezetek vagy üledékek révén. A megfigyelések szerint az oxigén mennyisége néhány esetben növekedett, ami ellentétben állt az elvárásokkal.
Az általuk „sötét” oxigéntermelésnek nevezett folyamatot a polifémgumóknak nevezett ásványi koncentrátumok és a fémlerakódások jelenléte okozza a tengerfenéken. A szerzők szerint az keletkező oxigén mennyisége a tengerfenéken lévő gócok számától és keveredésétől függ.
Az oxigén elengedhetetlen az élet szempontjából, mivel lehetővé teszi az organizmusok anyagcseréjének hatékony működését. A tanulmány arra is rámutat, hogy a tengerfenéken található gazdag csomók további oxigénforrást jelenthetnek a földi élet minden élő szervezetének. Ezen tanulmányok segítenek megérteni az élet eredetével kapcsolatos rejtélyeket.

Tovább a cikkhez