Az egyszerűség kulcsa: Rogán Antal a digitális állampolgárságról

Az egyszerűség kulcsa: Rogán Antal a digitális állampolgárságról

Rogán Antal miniszter, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője a digitális állampolgárságról beszélt a Techxpo 2024 konferencián. “A digitális állampolgárság hatása a társadalomra” volt előadásának témája, Rogán pedig szólt a követett mintákról, a “Nagy Testvér”-effektusról és arról, hány millió felhasználó esetén lenne elégedett. Elmondta ezt is, kötelezővé teszik-e a digitális azonosítást és ügyintézést.

Rogán Antal a Techxpo 2024 kiállításon tartott előadásában beszélt arról, hogy a digitális állampolgárság fejlesztésének látóterében voltak olyan “mintaállamok”, mint Szingapúr, Egyesült Arab Emirátusok és Észtország. Az új digitális forradalom kezdetéről és annak hatásairól is beszélt, valamint kiemelte, hogy a digitális forradalomban való részvétel nehéz lenne kikerülni. Emellett hangsúlyozta, hogy a digitalizáció használatának kérdése a technológia jövőbeli felhasználásától függ. Rogán szerint a digitális állampolgárság nem lesz kötelező, de idővel be fog szippanatni az embereket a szívóereje és egyszerűsítő hatása miatt. A politikai közösség és a gazdasági világ számára a digitalizáció lehetőséget jelent, és fontos az okos szabályozás, valamint a digitálisan elérhető közszolgáltatások biztosítása. Az Európai Unió szabályai jelentősen befolyásolják a digitális aláírás, ügyintézés és azonosítás területét Magyarországon is. Rogán véleménye szerint a biztonságos digitális azonosítás és az okmányok leváltása a mobiltelefonra a jövőben valósulhat meg, amely segíthet az ügyintézésben és azonosításban.
A digitális állampolgárság program célja, hogy mindenki számára kulcsot adjon a digitális világhoz, és biztosítsa a könnyebb hozzáférést és azonosítást különböző szolgáltatásokhoz. Rogán szerint a mobilra letölthető DÁP alkalmazás segítheti az ajtókhoz való hozzáférést, és később akár az adásvételek, ingatlanügyletek során is hasznos lehet. Jelenleg 350 ezer ember telepítheti a programot, amelynek bevezetése a közigazgatási digitalizációs folyamatban kerül sorra.

Tovább a cikkhez