A kép forrása: Blikk
A bostoni MIT kutatói kifejlesztettek egy új technológiát, amelynek segítségével a tüdőrák diagnosztizálása végtelenül egyszerűvé válhat. Ehhez nanorészecske-szenzorokat kell belélegezni, majd egy vizeletvizsgálat elvégzése kimutatja, hogy van-e daganat a tűdőben.
Az új diagnosztikai eljárás nanoszenzorok segítségével tüdőrákot detektál, melyek az érzékelőket a tüdőbe juttatják inhalátorral vagy porlasztóval. A szenzorok rákhoz kötődő fehérjék jelenlétére reagálnak, jelet bocsátva ki, mely a vizeletben felhalmozódik és egy tesztcsíkkal kimutatható. A technológia potenciálisan helyettesítheti vagy kiegészítheti a tüdőrák diagnosztizálásának jelenlegi fő módszerét, a komputertomográfiát (CT).
Az eljárás jelentős hatással lehet az alacsony és közepes jövedelmű országokban, ahol a CT-szkennerek nem állnak széles körben rendelkezésre. A nanoszenzorok fejlesztésén végzett munkát végzett kutatók között szerepel Sangeeta Bhatia, Qian Zhong és Edward Tan, akik a Science Advances folyóiratban publikálták tanulmányukat.
Az eljárásnak köszönhetően nagy specificitással és érzékenységgel kimutatható a rák, és csökkenti a hozzáférhetőség küszöbét, így javíthatja a tüdőrák korai felismerésének erőforrásbeli egyenlőtlenségeit.