A kép forrása: Blikk
A november sokaknak nehéz időszak. A napok rövidülnek, egyre hűvösebb van, a fák elhullajtják a leveleiket. Nem csoda, ha ilyenkor lelombozottnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat. Ha tartósan borús a kedvünk, lehet, hogy szezonális depresszióval állunk szemben.
A szezonális depresszió kialakulásában a legnagyobb szerepe az évszakok váltakozásának van. A téli hónapokban általában kevesebbet vagyunk a szabadban, hiszen egyre rövidebbek a nappalok, és nem igazán vágyunk a meleg szobából kimerészkedni a kinti hidegbe. A szervezetünk vitaminkészletei könnyebben kimerülnek, hiszen kevesebb napfényhez jutunk, és kevesebb magas vitamintartalmú zöldség és gyümölcs kerül az asztalunkra. A természetes fény hiányában csökken a szervezetünk szerotonintermelése, ami negatív hatással lehet az alvásunkra
Az évszakok váltakozásának legnagyobb szerepe van a szezonális depresszió kialakulásában. A téli hónapokban kevesebb napfényhez jutunk, kevésbé vagyunk a szabadban, és kevesebb magas vitamintartalmú élelmiszert fogyasztunk.
Ha két hétnél hosszabb időn át ugyanabban az időszakban jelentkeznek nálunk a következő panaszok, elképzelhető, hogy szezonális depresszióval van dolgunk. Tartós fáradtság, kimerültség, alvászavarok, hangulatváltozások, étvágyfokozódás mind intő jelek lehetnek.
A szezonális depresszió ellen szakember segítségét kérhetjük, de néhány praktikával mi is tehetünk a hangulatunk javításáért. A kinti testmozgás, a relaxáció, a csoportos tevékenységek, valamint egy csendes hobbi mind segíthetnek ellensúlyozni a depressziós tüneteket.