A kép forrása: Dívány
Kiderült, hogy egyes súlyos fertőző betegségekért felelős baktériumok meglepően sokáig életben maradhatnak a szervezetben.
Az antibiotikumrezisztens baktériumok hosszú ideig életben maradhatnak a szervezetben, és genetikai felépítésük is változhat idővel. Egy svájci kutatás szerint bizonyos baktériumtörzsek akár 9 évig is jelen lehetnek a szervezetben súlyos megbetegedéseket okozva. A Klebsiella pneumoniae és az Escherichia coli baktériumok rezisztens törzsei hosszú ideig jelen lehetnek a betegek szervezetében, és súlyos betegségeket okozhatnak. Az antibiotikumok túlzott használata súlyos következményekkel járhat, mivel késztetheti a baktériumokat a rezisztencia kialakítására.
A baktériumok terjedése főként elégtelen higiéniai körülmények, betegek személyes érintkezése és szennyezett orvosi eszközök révén történik. A kutatók arra is rávilágítottak, hogy a baktériumok képesek bizonyos géneket egymásnak átadni, ami hozzájárulhat az antibiotikumrezisztencia kialakulásához. Az eredmények arra ösztönzik a kutatókat, hogy feltárják a rezisztens baktériumok hosszú életben maradásának okait, valamint annak mechanizmusát, hogy mi készteti őket a kolonizálásról fertőzések előidézésére. Végül, az ősemberek DNS-e lehet a kulcs a szuperbaktériumok legyőzéséhez.