Élet-halál kérdés: zűrzavaros vita az életvégi döntésről a parlamentben

Élet-halál kérdés: zűrzavaros vita az életvégi döntésről a parlamentben

A parlament az életvégi döntésekről szóló politikai vitával folytatta a munkáját hétfőn késő este. A vitanapot az ellenzék kezdeményezte a gyógyíthatatlan beteg Karsai Dániel alkotmányjogász esete kapcsán. Az ügyben egy jogvita zajlik az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt, az ellenzék pedig népszavazási kezdeményezést nyújtott be.

Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerint a kabinet egy jogvita zajlik az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt. A kormány nem a saját véleményét fejti ki, hanem a magyar jogból következő álláspontját. A magyar alaptörvény az életet védi, és az aktív eutanázia nem engedélyezett az Európai Unió többségében. A kormány tiszteletben fogja tartani az ítéletet, és egy népszavazási kezdeményezés is indult az ügyben. A Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára szerint az egészségügyről szóló törvény alapján az állampolgároknak kétféleképpen van lehetőségük egészségügyi ellátást visszautasítani, és az állam nem kényszeríthet senkit az aktív eutanáziában való közreműködésre.

Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára szerint az egészségügyről szóló törvény alapján az állampolgároknak kétféleképpen van lehetőségük egészségügyi ellátást visszautasítani. A betegek arról is rendelkezhetnek, hogy ne kerüljenek intenzív osztályra. Szabó Rebeka (Párbeszéd) jelezte, hogy a pártjuk csak olyan szabályozás mellett tudja támogatni a szabad életvégi döntések magyar jogrendbe illesztését, amelyek kizárják a visszaélést. Az alaptörvény kimondja a vallás és az állam szétválasztását, valamint a gondolat- és lelkiismeret szabadságát.

Tovább a cikkhez