A kép forrása: Blikk
Számos tényező zavarhatja meg a hüvely természetes egyensúlyát, és ha ezek túl intenzívvé válnak, a hüvelyflóra már nem tud alkalmazkodni, ami fertőzéshez vezethet. Ilyenkor általában csökken a laktobacillusok száma a hüvelyben, és a pH is gyakran 4,4 feletti értékre emelkedik. Az antibiotikumok szedése is okozhat kellemetlen panaszokat.
Az olyan hüvelyi panaszok, mint a viszketés, égő érzés és folyás, bakteriális vagy gombás fertőzés és így a hüvelyflóra egyensúlyának felborulására utaló jelek lehetnek. Ezeket a tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagyni. A stressz hatással lehet a nőknél a hüvelyflóra egészségére. A mandulagyulladás kezelésére szedett antibiotikum hatással lehet a hüvelyflórára, elpusztíthatja a “jó” baktériumokat és teret engedhet a kórokozóknak. Az élesztőgomba-fertőzés kezelésére kapható vény nélküli termékek, de súlyosabb esetben orvosi segítség szükséges. A visszatérő krónikus fertőzések erősebb kezelést igényelhetnek. A probiotikumok segíthetnek a szervezetnek a “jó” baktériumok rendszerének helyreállításában, és az antibiotikumok szedése mellett fontos az étrend kiegészítése probiotikumokkal.
Fontos, hogy az antibiotikumot és a probiotikumot ne egyszerre vegye be, hanem néhány óra eltéréssel. Teendő továbbá, hogy egészítse ki az étrendjét napi egy joghurttal, mivel a joghurtok tele vannak élő kultúrákkal, amelyek segíthetnek az emésztőrendszer egészségének helyreállításában.