A kép forrása: Szeretlek Magyarország
A tavaszi óraátállítás ráadásul pont az eredményezi, hogy egy órával lerövidül az éjszakánk, kevesebbet alhatunk. Hogyan kerülhetjük el, hogy ez napokig hatással legyen ránk? Mit jelent az egy órával későbbi sötétedés? A szakértő válaszol.
Az óraátállítás időszakában a téli és nyári időszámítás kapcsán kilenc fontos gondolatot szeretnék kiemelni. Először is, az órákat az óraátállítással egy órával előre vagy vissza kell állítani. Másodszor, ez az átállás egy órával több vagy kevesebb alvást eredményez. Harmadszor, a nyári időszámítás alatt később sötétedik, ami energiamegtakarítással járhat. Negyedszer, a cirkadián ritmusunkra hatással van az óraátállítás, ami kihat az alvásra és a teljesítményre is.
Az óraátállítást 1916-ban vezették be Európában az energiafelhasználás csökkentése érdekében. Azonban tanulmányok kimutatták, hogy ennek hatása elhanyagolható, és egészségre károsabb lehet. Az Európai Bizottság 2019-ben szavazott a nyári óraátállítás megszüntetésére, de a megvalósulás időpontja egyelőre nem ismert.
Végül, számos praktika segíthet az átállás időszakának könnyebb átvészelésében, mint például pihenő beiktatása, forró fürdő vagy citromfű tea fogyasztása, könnyű táplálkozás, valamint napi 10 ezer lépés megtétele.